içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bağış: ”Prag’da Türk kültürü festivali bu sene kahve teması ile gerçekleşiyor."

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış; "Çekler Türk kahvesini yanlış tanıyorlar. Onlara da Türk kahvesini tanıtıyoruz."

Bağış: ”Prag’da Türk kültürü festivali bu sene kahve teması ile gerçekleşiyor.
Haberi Sesli Dinle

 

Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği bu yıl ilk kez Türk kahvesi Kültürü festivali düzenliyor.

 

Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Türk kahvesi Kültürü festivali kapsamında Büyükelçilik rezidensinde Türk kahvesi tanıtıldı. Büyükelçi Egemen Bağış’ın açılış konuması ile başlayan etkinlik gastonomi uzmanı Osman Serim’in davetlilere Türk kahvesi ile ilgili bilgiler verdiği konuşması ile devam etti. Birçok ülkenin Büyükelçileri ile sanatçılar, Çek diplomatlar ve Prag’ın ileri gelenlerinin katıldığı etkinlikte katılımcılara Türk kahvesi tanıtıldı. Geleneksel Türk kıyafetleri giyen mankenlerin Türk kahvesinin servis edilişini sunduğu anlar büyük ilgi topladı.

Yapılan çekiliş ile Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak biletleri ile Türk kahvesi makinaları ve dokuma Türk halıları hediye edildi. Etkinlikte ayrıca ses sanatçısı Roksan Mandel bir konser verdi. 

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış “Prag’da Türk kültürü festivali bu sene kahve teması ile gerçekleşiyor. Bütün katılımcılar Türk kahvesinin tadını çok beğendiler. Çekler Türk kahvesini yanlış tanıyorlar. Onlara da Türk kahvesini tanıtıyoruz. Şimdi Prag’daki meşhur restoranlara Türk kahvesi makinası hediye ediyoruz. Bu kampanyamız sayesinde Prag’da birçok yerde Türk kahvesi servis edilecek.” dedi.

Beyhan Bağış ise “Bizim topraklarımızın en önemli kültürel mirası Türk kahvesi,dolayısıyla kahveyi diplomat çevremize tanıtıyoruz. 2013 yılında Bakü’de UNESCO’nun kültürel miras listesine girmesi çok önemli bir başarıydı. Bunu da tüm dostlarımızla paylaşıyoruz. Çünkü Türk kahvesi çok özel ve kırk yıl hatrı var.” Dedi.

Azerbaycan Prag Büyükelçisi Adish Mammadov da “Bugün burada Türk kahvesinin tanıtılması için bulunuyoruz. Çok önemli davetliler var ve bu da Türk kültürünün tanıtılması için önemlidir. Bugünün bir diğer anlamı da 1915 senesinde Osmanlı ordusu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü Ermenilerin ve Bolşevik ordusunun işgalinden kurtarmıştır.” Dedi.

Etkinliğin konuşmacısı gastonomi uzmanı Osman Serim ise “Sayın büyükelçimiz Egemen Bağış’ın himayesinde çok önemli bir Türk kültür haftası düzenleniyor. Türk kahvesi baş köşede. Türk kahvesi UNESCO’nun somut olmayan kültür varlıkları listesine dahil ettiğimiz bir değer. Dünyada hala yeteri kadar bilinmiyor. Tüketilen her 200 İtalyan kahvesine karşı 1 Türk kahvesi tüketiliyor. Bunun hızlı bir şekilde değişmesi gerekiyor. 

Kahve yapımında çalışanlar, kahve makinası üretimi gibi konularla ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Hep beraber Türk kahvesini daha tanınır hale getireceğiz.” Dedi.

Türkiye’nin Prag Büyükelçiliğinin düzenlediği Türk Kahvesi Kültürü festivali yarın Prag Namesti Republiky meydanında Çeklere Türk kahvesi dağıtılacağı etkinlik ile devam edecek.

 

Tarih: 16-09-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum